poniedziałek, 14 października 2013

Dwujęzyczność wpływa na sprawność umysłu

Jak pokazują najnowsze badania naukowe, osoby, które władają dwoma językami równocześnie osiągają lepszą sprawność umysłu niż osoby jednojęzyczne.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez pracowników Penn State University w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że osoby dwujęzyczne automatycznie przełączają się pomiędzy językami, które znają, bez zastanawiania się nad tym.

Naukowcy przeprowadzili 2 eksperymenty na osobach angielskojęzycznych i hiszpańskojęzycznych aby sprawdzić, czy obydwa języki były aktywne w ich umysłach przez cały czas trwania eksperymentu. W pierwszym eksperymencie
badane osoby musiały przeczytać 512 zdań, który były albo po hiszpańsku albo po angielsku, co wymuszało zmianę języka przez osoby badane. Badana była poprawność wymowy wyrazów, które w obydwu językach wyglądają podobnie. Wyniki pokazały, że osoby myliły się bardzo rzadko.

Badanie wykazało, że osoba dwujęzyczna nie musi zastanawiać się kiedy użyć danego języka tylko wykonuje to automatycznie, bez świadomego zastanawiania się nad tym.

Całość eksperymentu opisana została pod następującym adresem.
http://psychcentral.com/news/2013/09/11/bilingual-speakers-develop-mental-flexibility/59404.html

---
TAGI:
zalety dwujęzyczności, sprawność umysłu,